MİNE ATÖLYEMİZ ARALIK AYINDA DERSLERE BAŞLIYOR.. - 15.11.2016

Yaşasın..... Ankara Atölyemizde SICAK MİNE EĞİTİMLERİ başlıyorrrr.....Haydi Kayıtlara.....

MİNE ATÖLYESİ 
Eğitmenimiz : Didem Özkorucuklu.
20 yıl Dekoratif Sanatlar Öğretmeni olarak Meb'nin değişik okullarında görev yapmış. 6 senedir Ankara olgunlaşma Enstitüsünde kuyumculuk ve mine atölyelerinde çalışmaktadır.

EACH Ankara Mine Atölyesi
Mine Nedir?
Günümüzde çok yaygın biçimde kullanılan mine, altın, gümüş ya da bakır gibi metallerin yüzeylerinin sert ve parlak bir cam katmanla kaplanmasıdır. Çeşitli ama özellikle takı süslemesindeki tarihi, asırlar öncesine uzanan mine tekniği, basit olarak aslında bir süsleme yönetimdir. Uygulandığı yere renk ve canlılık veren süslemeler muhteşemdir. Geçmişi MÖ 1300 lerde Mısır’a kadar uzanır. Mine, renkli cam tozlarının metal üzerinde motif oluşturacak şekilde yerleştirilip sıcak bir fırında eritip metal zemine yapıştırılmasına dayanan bir süsleme tekniğidir. Geçmişten günümüze hemen hemen tüm kültürlerde de süsleme amacıyla kullanılmıştır. Anadolu’da Bizans ile birlikte Selçuklu ve Osmanlı Sanatı’nda da başarıyla kullanılmıştır.
Nasıl Uygulanır? 
Bilinen en zarif bezeme biçimlerinden biri olan mine, cam tozu ve çeşitli kimyasal maddelerin, istenen rengi verecek metal oksitleriyle karıştırılıp ısıtılmasıyla elde edilir. Bu ısıtma işlemi ise sıcak fırınlarda özel bir yöntemler yapılır. Elde edilen karışım soğuduktan sonra, dövülür ve toz haline dönüştürülür. Daha sonra mine tozu, kaplayacağı metalin üzerine dökülür ve fırınlanır. Sıcak fırında eriyen mine, metal yüzeyle kaynaşır ve o bilinen güzel camsı görüntüsüne kavuşur. Bu yöntem Sıcak Mine olarak bilinir.
Mineli Takılar
Yüzeyleri mineyle süsleme ve bezeme işi, yaygın olarak mine işi olarak anılır. Bu işlem büyük bir ustalık ve özen gerektirir çünkü mine, camsı doğası nedeniyle çok kolay kırılabilir. Mücevher ve kuyumculuk sektörünün vazgeçilmez süsleme aracı olan mine, takı severlerin de sevdiği bir yöntemdir. Mine ile süslenmiş kolye, küpe ve yüzükler, kadınların sevdiği takılar arasından üst sıralardadır. Takının yanı sıra, Eski Mısır’dan bu yana bilinen bu teknik, yüzyıllardır resim ve heykel sanatında, minyatürde ve çok çeşitli el sanatlarında da kullanmaktadır.

Yer: EACH Ankara MİNE ATÖLYESİ
3036.cad. No.46 Yaşamkent Ankara

Zaman:
Haftada bir cuma günleri eğitim yapılmaktadır.

Saat:
Her cuma saat 13.30- 16.30 arası

Sınırlı sayıdaki kayıtlar için 
0312 241 9688 ya da 0531 085 3680den Nalan hanımı arayınız