İç Mekan Tasarımı - Ece Aymer
 
 
İç mekan tasarımı nedir?
Bir binaya girdiğimizde kapalılık ve kuşatılmışlık hissederiz. Bu algılama iç mekandaki zemin, duvar ve tavan düzlemlerinin verdiği etkiye bağlıdır. Bunlar, hacimlerin fiziksel sınırlarını tanımlayan mimari öğelerdir. Mekanı kapatır, sınırlarını bir araya getirir ve onu çevresindeki iç mekanlardan ve dışarıdan ayırır.
Döşemeler, duvarlar ve tavan örtüleri bir mekan parçasının sınırlarını çizmekten daha fazlasını yaparlar. Biçimleri, bir arada var oluş şekilleri ve kapı/pencere açıklıklarının düzenleri, tanımlanmış mekanı ayrıca belirli mekansal ve mimari niteliklerle doldurur.  ''Büyük Salon '', '' Tavanarası Odası '', '' Bol Pencereli Oda '', '' Hücre '' gibi mekansal tanımlarla, sadece söz konusu mekanların büyüklüğünü değil, ölçeğini ve boyutlarını, ışık kalitesini, çevreleyen yüzeylerinin özelliklerini ve bitişik mekanlarla kurduğu ilişkiyi algılayabiliriz.
 
İç Mekan Tasarımı, elbette ki, mekanın mimari açıdan tanımlanmasının ötesine geçer. İç Mekanın düzenlenmesini, tefrişini ve görsel açıdan zenginleşmesini sağlamak için, iç mekan tasarımcısının mekanın mimari karakterini mutlaka çok iyi tanıyor ve aynı zamanda da mekanın değişiklik ve gelişme ihtimallerini de biliyor olması gerekmektedir. Bu sebeple, ilk adım, iç mekanın, binanın yapım sistemi içindeki yerinin ve oluşturulma şeklinin iyi anlaşılmasıdır. Bir iç mekan tasarımcısı, mimari mekanın üzerinde etkin olarak çalışabilecek, gerekli seçimleri yapabilecek, mimari mekanı var olan özellikleriyle sürdürebilecek ya da bir mimari mekanın asıl niteliklerini değiştirecek önerilerde bulunabilecektir.
 
"Merhaba, ben Ece Aymer,
Düşünün...Yuvanız ya da işyeriniz... Onunla uğraşmayı seviyoruz. Yenilemek istiyoruz, süslemek istiyoruz, yaşadığımız yerin farklı köşelerine kendimizi yansıtan izler bırakmaya çalışıyoruz. Küçük bir dokunuş belki yeterli olacak, dünyanıza taze bir nefes katmaya... Ama bu dokunuş mor mu olacak, yeşil mi? Çiçekli perde mi olmalı, düz ketenler mi?Banyo hep istediğiniz ama hiç yapamadığınız gibi siyah mı olmalı?
İşte tam bu noktada diyorum ki...Artık evinizi ya da işyerinizi dekore ederken yanlız olmayacaksınız, 
 
Eğer dekorasyonu seviyorsanız, ama kendinizi dekorasyonla nasıl ifade edeceğinizi bilemiyorsanız doğru adrestesiniz. Sakin bir insanken çok karışık ve kalabalık bir evde oturmak bir süre sonra sizi çok rahatsız edecektir, ya da hep uçuk kaçık bir salon isterken ingilizvari eşyalarla dolu romantik bir salon asla sizi yansıtmayacaktır. 
İç mekan tasarımı, o kadar çok parçayı birlikte taşır ki... Perdeler, duvarınızın ne renk olacağı, yemek masası, mutfakta üst dolaplar olmalı mı olmamalı mı, nasıl daha sevimli ve değişik perde modeli bulabilirim, yerde halı nasıl olmalı, duvarlar çok boşsa ne yapmalıyım, fotoğraflarımı nasıl sergileyebilirim, salonum çok küçük ne yapmalıyım, banyomu nasıl genişletebilirim.....Bunlar gibi yüzlerce sorunu ortadan kaldırmaktır iç mekan tasarımcılığı... 
İç mekan tasarımcısı olarak, sizi, hayalinizdeki dekorasyona ulaştırmaya çalışıyorum. Sizin ya da ailenizin yıllarca sahip olduğu ve anıları olan ev eşyalarınızı yeniden yorumlamaya çalışıyorum ve yaşam alanlarınızdaki sorunları çözüyorum, ya da karar veremediğiniz koltuk ve perde gibi dekorasyonda çok önemli olarak karakterinizi yansıtacak öğeleri seçmenize yardımcı oluyorum. Tümden restoranınızı şekillendirip, müşteri profilinize uygun, mönünüzü yansıtan bir iç mekan yaratıyorum, ya da olan mutfağınızı elinizdeki donelerle baştan yaratıyorum. Kişiye en uygun çözümler bulurken, elektrik, su tesisatı, döşeme kaplamaları, birleşim detayları, her türlü malzeme ve bölücüyü en doğru şekilde tasarlayıp, dekorasyonunuzu tamamlıyorum.
Resimsel tavan boyama, stensil parke boyama, özgün  bebek odaları, duvar boyama, "country tarzı mutfak", içinden çıkmak istemeyeceğiniz banyolar, yaşayan mekanlar için bir telefonunuz yeterli...Öyleyse gelin, çıkacağınız bu yolda evinizi  ya da işyerinizi hayalgücümüzle kişiselleştirmeye hep birlikte devam edelim."